FACEBOOK
KOSTKA RÁDIO
PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ
VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA
Vyhledávání
 
 
ÚvodKostka školaAktualityKostka školaStudenti kostky za férovou čokoládu a kávu
 
 
 

Newsletter

 

Chcete dostávat do Vaší e-mailové schránky informace o zajímavých akcích, které chystáme na Kostka škole? Zadejte níže Váš e-mail.

 

 

 
 

Nenudíme se!

 
Stáž Španělsko
Halloween 2010
Mikuláš ve školce
Darování krve 2018 - 5. ročník
Nultý ročník - II. setkání
2023-07-01 Lyžařský výcvik - první termín
Lyžak Kohútka

Studenti kostky za férovou čokoládu a kávu   

13.12.2017

Studenti kostky za férovou čokoládu a kávu

Předvánoční čas je dobou bilancování, dobročinnosti a vzájemného sdílení radosti a pohody. Ale ne všichni mají to štěstí, že si mohou vánoční radost dovolit.

Své o tom vědí už i studenti podnikatelských oborů Střední školy Kostka ze Vsetína. Právě proto, že oni sami rostou do světa podnikání a byznysu, zamýšleli se v předvánočním čase nad tématem Fair trade, tedy tzv. férového obchodu: Férový obchod = Fair trade = etické podnikání. A to je cesta, kterou chtějí ve své budoucnosti také jít. Vždyť kdo jiný, než oni, budoucí mladí podnikatelé, může měnit svět!

Mezi komodity, zboží, které bývá v relativně bohaté Evropské společnosti spojováno s (ne)férovým obchodováním, patří například čokoláda a káva. A právě jim se podnikatelé z prvních ročníků Kostky podívali na zoubek.

Kakao, ze kterého se vyrábí čokoláda, patří k nejvýznamnějším na světovém trhu. Kakao je označení pro semena kakaovníku, který roste hlavně na plantážích západní Afriky. Jeho produkce bývá často spojována s vykořisťováním místních pracovníků a porušováním lidských práv. Kromě nízkých výkupních cen za úrodu a těžkých pracovních podmínek na kakaových plantážích je pěstování kakaa spojeno se zneužíváním dětské práce. A s tím my na Kostce nechceme souhlasit!

Dalším tématem je káva, a my už víme, že ne každá voní „poctivě“. Káva je vlastně rozemletý plod kakaovníku Coffea robusta nebo arabica, které se pěstují zejména v Brazílii, Kolumbii, Vietnamu či Indonésii. Za podmínek pro pěstitele stejně tristních, jako výše zmíněné kakao.

Východiskem může být fair trade – spravedlivý obchod, v rámci kterého jsou dodržována jak lidská práva, tak ani není povolena nucená dětská práce. Ale hlavně, pěstitelům je za jejich úrodu vyplácena odpovídající cena, nejsou okrádáni a vydíráni nadnárodními korporacemi či jejich nákupčími. Díky spravedlivé ceně mohou místní farmáři nejen uživit své rodiny, ale navíc investovat do další produkce. Podíl fairtradové kávy a čokolády je však stále v Evropské unii pod jedním procentem, a to je málo.

Co kdybychom si společně dali novoroční závazek, že si aspoň občas koupíme tyto pochutiny s označením Fair trade. Třeba rodičům pod stromeček. Pravda, zboží bude dražší, ale… nás může hřát pocit, že při jeho pěstování nepracovaly děti, ale mohly chodit do školy, že nebylo znečištěno životní prostředí a že lidé, kteří zboží prvotně vypěstovali, dostali poctivě zaplaceno. No nestojí to za to? Nám na Střední škole Kostka ano!

Více na stránkách: http://ekumakad.cz/, či https://www.nazemi.cz/cs/kava,

 

Videa: Jak se žije pěstitelům kakaa: https://www.youtube.com/watch?v=SBKxAlhGvvg

Kolik práce s skrývá za šálkem kávy: https://www.youtube.com/watch?v=jbULyllCY3g

 

Slogany, které studenti P1.B složili na podporu F-T

Fairtradová kávička, probudí ti očička.

Fairtradová káva, radost nám dává.

Fairtradový cukr, abych se měl supr.

Fair trade k snídani - smutek zahání.

Faitradové banány do buchet od mámy!

 

Studenti P1.A a B,

 

Jaroslava Ševčíková

Studenti kostky za férovou čokoládu a kávu
Studenti kostky za férovou čokoládu a kávu
Studenti kostky za férovou čokoládu a kávu
Studenti kostky za férovou čokoládu a kávu
Studenti kostky za férovou čokoládu a kávu
Studenti kostky za férovou čokoládu a kávu
 
 
 
 

O škole

 

Navigace

 

Kontakt

 

Odkazy

Střední škola Kostka je certifikovanou školou v rámci mezinárodního programu IES (International Education Society) a již více než 10 let má jako jedna z mála českých středních škol přidělený hodnotící rating BBB tj. VYSOCE ERUDOVANÁ A PROFESIONÁLNĚ VEDENÁ INSTITUCE.

Více zde

Střední škola Kostka s.r.o.
Pod Pecníkem 1666
75501 Vsetín
Zlínský kraj
 

 

 

IROP

 

OP JAK

 

 

 

 
 

© 2016 | kostka-skola.cz

FACEBOOK
KOSTKA RÁDIO
PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ

Kalendář akcí

únor 2024
 
po
út
st
čt
so
ne
 
 
 
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29