ÚvodKostka školaStudijní programyKostka školaHudební a výtvarná umění

Třídní tabla 2015_2016
voda Vltava
Lyžák - G4A, P2.A, P2.B
Jazykový pobyt - Německo
Biologická olympiáda
Lyžařský výcvik 2011
Přespolní běh 2017
Fotbalový turnaj tříd 09

Hudební a výtvarná umění

Základním cílem hudebního i výtvarného zaměření oboru Pedagogické lyceum je připravit žáky ke studiu hudební a výtvarné výchovy na vysoké škole s pedagogickým zaměřením, případně k jiným formám uměleckého vzdělávání.

Hudební specializace

Předpokladem ke studiu je hudební nadání žáků, které se zde dále rozvíjí. Obecným cílem hudební výchovy je vytvoření a prohlubování vztahu k hudbě jako takové, poznání hudby v jednotlivých dějinných obdobích a budování tolerance k různým hudebním projevům. Specifickým cílem je přivést žáky k osvojení vědomostí z oblasti hudební nauky, dějin hudby a souvisejících disciplín (nauka o hudebních formách, nauka o harmonii) a naučit je využívat těchto teoretických vědomostí v praktických činnostech - pěvecké činnosti, instrumentální činnosti - hra na dětské lehko ovladatelné nástroje i klasické nástroje - klavír a kytaru v rámci kurzu, zvládnout techniku těchto hudebních nástrojů, dále rozvíjet smysl pro rytmus, čistou intonaci, harmonické cítění, osobitou interpretaci skladeb, schopnost vzájemné kooperace a prezentace na veřejnosti.

Výtvarná specializace

Ve výuce výtvarné výchovy se klade důraz na žákovskou reflektivní komunikaci doprovázející výtvarný projev, na respektování individuality žáků a na vytváření co nejvíc příležitostí k jejich osobitému výtvarnému vyjádření. Při praktických činnostech jsou žáci cíleně vedeni k rozvoji výtvarného myšlení, tvořivosti a fantazie. Specifickým cílem výtvarné výchovy je přivést žáky k interpretaci výtvarného projevu na základě jejich osobních zážitků, aktivně nacházet svou vlastní pozici výkladu a porovnávat své postoje mezi sebou navzájem, podporovat kreativitu a talent žáků v jejich mimoškolních výtvarných aktivitách a pomoc při prezentaci výsledků jejich práce na veřejnosti.

Profil absolventa

Pedagogické lyceum je čtyřletý maturitní obor určený uchazečům se zájmem o humanitní obory, pedagogiku, psychologii, esteticko-výchovné disciplíny (výtvarnou a hudební výchovu), tělesnou výchovu a cizí jazyk, kteří chtějí po ukončení studia dále pokračovat ve vysokoškolském studiu zejména na humanitně orientovaných fakultách.

Učební plán

Dle níže uvedeného učebního plánu je výuka realizována od školního roku 2015/16 počínaje 1. ročníkem.

Ke stažení v PDF vč. doprovodných vysvětlivek a přehledu rozpracování RVP.

Od 1.9.2018 bude výuka zahájena podle nového Školního vzdělávacího programu. Učební plán bude zveřejněn zde, do konce listopadu 2017.

• Podání závazné přihlášky ke studiu do 1. března 2018
  • Úspěšné vykonání (státní) přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky
  • Doporučený studijní průměr ze ZŠ (všechny předměty) -  1,8