ÚvodKostka školaAktualityKostka školaVzpomínka na oběti holocaustu ze Vsetínska

Lyžování v Dolomitech - Cortina d Ampezzo 2018
Stáž v USA
Praha - L4.A
Memoriál Katky Bělíkové
Florbal - okrsek chlapci 30.1.2019
Poděkování úspěšným miss z P2.A
Atletika
Praha M4.A

Vzpomínka na oběti holocaustu ze Vsetínska

09.10.2019

Studenti Střední školy Kostka vysázeli 7. října 2019 u vsetínského zámku, společně s pracovníky Muzea regionu Valašsko, padesát cibulek narcisů, které až rozkvetou budou připomínat židovskou hvězdu.

Studenti si tak spolu se zaměstnanci muzea budou každoročně na jaře, při rozkvětu narcisů připomínat osudy židovských dětí a jejich rodin ze Vsetína a okolí, které trpěly v době druhé světové války, v době holocaustu. Děti byly násilně vyrvány ze svých rodin, odvlečeny do terezínského ghetta a později do koncentračních táborů k otrocké práci či v ještě horším případě se staly obětí tzv. konečného řešení židovské otázky a byly usmrceny v plynových komorách.

Muzeum regionu Valašsko uchovává „paměť regionu“, tedy i vzpomínky a doklady o životě a smrti těchto dětí a jejich rodin. Od této chvíle bude možné si každoročně na jaře židovské rodiny s jejich dětmi připomínat u narcisů kvetoucích v trávníku před zámkem. Jména obětí nacismu ze židovských komunit Vsetína a okolí, zavražděných v létech 1939 – 1945, jsou uvedena na pamětích deskách na zdi hřbitova na ulici Jabloňová.

Nesmíme zapomenout. Naše vzpomínky budou uchovány.

Vzpomínka na oběti holocaustu ze Vsetínska