FACEBOOK
KOSTKA RÁDIO
PŘEDBĚŽNÁ PŘIHLÁŠKA
VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA
Vyhledávání
 
 
ÚvodKostka školaAktualityKostka školaMONIQUE
 
 
 

Newsletter

 

Chcete dostávat do Vaší e-mailové schránky informace o zajímavých akcích, které chystáme na Kostka škole? Zadejte níže Váš e-mail.

 

 

 
 

Nenudíme se!

 
Vánoční turnaj školy 18.12.2017
Budapešť 2017
Lyžák - L2.A, P2.A, P2.B
Přehlídka gymnaziálních pěveckých sborů v Otrokovicích
Ingolstadt_Vsetín
Mikulášské hrátky
Vsetínská noc 25.5.2018

MONIQUE   

18.12.2018

V pátek 30. 11. 2018  proběhne tzv. “ŽIVÁ KNIHOVNA”, tentokrát na téma JÁ, CIZINEC

- setkání s “živými knihami”, tedy lidmi, jejichž silné příběhy vás mohou oslovit.  Jste srdečně zváni…

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Toto pozvání na besedu do Masarykovy knihovny ve Vsetíně přijala naše třída P4.B se smíšenými pocity, někdo se těšil, někdo méně, ale snad všichni byli zvědaví, co nás čeká. 

Já jsem od této exkurze očekávala mnohé, ale ani v tom nejbarvitějším snu jsem neočekávala „ji“. Jmenovala se Monique a byla naší první „živou knihou“.

Její jméno znělo exoticky a brzy jsme se dozvěděli proč – přicestovala k nám totiž z daleké Brazílie. Pro mě byla něčím nevídaným. Něčím, na co se zkrátka nemůžete přestat dívat, a přitom byla oblečená jen v obyčejném svetru, kalhotách a pohorkách.

Usmívala se na mě, jako bychom se znaly celá léta a navzájem si svěřovaly svá nejniternější tajemství. Visela jsem na každém jejím vyřčeném slově a přitom fascinovaně pozorovala vějířky vrásek, jak se kolem jejích zelených očí vesele vlní.

Vypravovala o zkušenostech z domova, zážitcích z cest i o zkušenostech s místními lidmi – v ČR žije asi půl roku. Věci, které říkala o zdejším prostředí, mi měly dávat smysl, já jim však vůbec nerozuměla. „Takhle Češi opravdu působí na cizince?“ říkala jsem si, když prozradila, jak skvělý a přátelský jsme národ. Na chvíli jsem na nás byla i pyšná.

Po pár minutách společného povídání jsem se začala ztrácet v jejím pestrém životě. Naprosto jsem nechápala, jak někdo tak křehké postavy mohl uběhnout maraton a nevypustit při tom duši. Nechápala jsem, jak to, že ještě u nás neumřela hlady, když její země přetéká čerstvým ovocem a zeleninou, zatímco my se spokojíme s chemicky upravovaným z dovozu. Na vysvětlenou, Monique je totiž veganka. Nejvíce jsem ji obdivovala za to, že dokázala odejít z prestižního a dobře placeného místa ve firmě, která se nechovala ekologicky, a Monique to prostě nebylo jedno. Proto se také vydala na studijní pobyt do Evropy a zakotvila právě v naší zemi, konkrétně v Olomouci.

Jistě by našla dost důvodů, proč z ČR odejít, ona však zůstává. I když trpí odloučením od rodiny, snaží se být statečná a vytrvalá, možná také proto pro mě byla tak neobyčejná.

Když vypršel čas našeho společného povídání, uvědomila jsem si, že to bylo těch nejkratších dvacet minut mého života. Po její roztomilé angličtině se mi stýská ještě teď, tři týdny po našem setkání.

                                                                   

Simona Židková, P4.B, Kostka škola, Vsetín

 

MONIQUE
MONIQUE
 
 
 
 

O škole

 

Navigace

 

Kontakt

 

Odkazy

Střední škola Kostka je certifikovanou školou v rámci mezinárodního programu IES (International Education Society) a již více než 10 let má jako jedna z mála českých středních škol přidělený hodnotící rating BBB tj. VYSOCE ERUDOVANÁ A PROFESIONÁLNĚ VEDENÁ INSTITUCE.

Více zde

Střední škola Kostka s.r.o.
Pod Pecníkem 1666
75501 Vsetín
Zlínský kraj
 

 

info@kostka-skola.cz  

+420 571 415 832

+420 603 810 271

 

 
 

© 2016 | kostka-skola.cz

FACEBOOK
KOSTKA RÁDIO
PŘEDBĚŽNÁ PŘIHLÁŠKA