ÚvodKostka školaAktualityKostka školaExkurzia do závodu Hyundai

2022-01-09 Lyžák - 2. týden
Florbal Challenge
Přednáška v knihovně KOMIKS G4.A 9.4.2019
Výtvarné práce studentů - koláže
Poslední zvonění P4.B + P4.C
Turnaj ve fotbale 22.9.2010
Anglie - Oxford
Třídní tabla 2018-2019

Exkurzia do závodu Hyundai

V utorok  1. 10. 2019 sa žiaci prevažne z ekonomických odborov zúčastnili zaujímavej exkurzie spoločnosti Hyundai Manufacturing Czech s. r. o. v Nošoviciach. Cestu sme si spríjemnili zastávkou v Novom Jičíne, kde sme si pozreli históriu výroby klobúkov a ďalšie expozície v miestnom zámku, spolu s prehliadkou centra mesta. Zábavným spestrením bola aj možnosť skúšania klobúkov, ktoré niektorým dievčatám skutočne pasovali. Deň bol pekne slnečný, a tak sme si všetci zúčastnení prehliadku veľmi užili. Pred odchodom do Nošovíc nasledovala ešte krátka prestávka, ktorú sme si spríjemnili napríklad posedením na káve.

Po príchode do spoločnosti Hyundai sme si vypočuli základne informácie o spoločnosti a jej pôsobení v Českej republike. Po zaujímavom úvodnom filme o histórií spoločnosti a krátkej bezpečnostnej prednáške sme sa presunuli do vestibulu, kde každý zúčastnený dostal reflexnú vestu, ochranné okuliare a slúchadlo s mp3 prehrávačom. Následne sme nastúpili do dvoch vláčikov, ktoré nás previezli halami aj celým závodom Hyundai. Ako prvú sme navštívili lisovňu, kde celý proces výroby začína. Následne sme  sa presunuli do zvarovne, ktorá bola svojou rozlohou tá najväčšia (11 hektárov), až do prevodovkárne. Výroba automobilov je z veľkej časti automatizovaná – videli sme roboty, ako dvíhajú, pripevňujú a montujú celé časti áut. V areáli sa tiež nachádzala lakovňa, ktorú sme žiaľ nemohli navštíviť, pretože prístup do nej majú len samotní zamestnanci, ktorí musia pred vstupom podstúpiť prísnu kontrolu obsahu prachových častíc. Ide o halu, v ktorej dostáva auto konečný vzhľad, a to nástrekom jednej z mnohých farieb. Všetko to musí prebiehať v naozaj dokonale čistom prostredí, a tak majú zamestnanci po celý čas na sebe oblečené antistatické obleky. Celá prehliadka trvala približne 1,5 hodiny a musím povedať, že sme sa mali stále na čo pozerať, pretože do tak moderného závodu, akým je spoločnosť Hyundai v Nošoviciach, sa človek bežne nedostane.

Michal Mazánik, P3.A