ÚvodKostka školaAktualityKostka školaČtvrtou Fairtradovou školou ve Vsetíně je naše škola

Piškvorky
Předvánoční odpoledne s lyceem
Přednáška Marka Hermana
Španělsko
Morava - voda - 09
Analýza vody v Bečvě s G4
Stáž Řecko

Čtvrtou Fairtradovou školou ve Vsetíně je naše škola

19.04.2019

Vsetín je jednoznačně nejúspěšnějším městem v ČR, pokud jde o zapojení škol do kampaně Fairtradové školy. Dne 17.4.2019 získala titul Fairtradová škola již čtvrtá vsetínská vzdělávací instituce – a to naše Střední škola Kostka. Celkový počet Fairtradových škol v ČR tak stoupne na dvacet osm.

Školy zapojené do této kampaně poskytují ve výuce i mimo ni poskytují prostor pro informace o principech fair trade, tedy spravedlivého obchodu, a koncept fair trade podporují i dalšími svými aktivitami. Titul Fairtradová škola předala řediteli SŠ, PaedDr. Karlu Kostkovi, MBA, Ph. D., zástupkyně organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která kampaň Fairtradových škol v ČR koordinuje- Lenka Dvořáková. Předání proběhlo v aule školy za přítomnosti starosty Vsetína Jiřího Růžičky, i všech tří místostarostů a dalších zástupců města. Žáci při této příležitosti mimo jiné vysvětlili, proč se pro zapojení mezi Fairtradové školy rozhodli, a představili slogany, které vymysleli. Po celou dobu konání akce bylo k dispozici občerstvení z Férové kavárny neziskové organizace LÍSKA, která má hlavní zásluhu na rostoucí podpoře Fairtrade na Vsetínsku.

Chci Vsetínu poblahopřát k tomu, že mezi zdejšími učiteli, žáky a studenty je tolik aktivních lidí a město tak může být považováno za ‘nejfairtradovější’ v ČR. Do velké míry je to zásluha i zdejší neziskové organizace LÍSKA, která se usilovně věnuje nejen šíření podpory konceptu fair trade, ale také obecně výchově k udržitelnosti,“ říká koordinátorka kampaně Lenka Dvořáková z Fairtrade Česko a Slovensko.

Do získání titulu Fairtradová škola se v rámci tzv. řídící skupiny pro fair trade zapojili i sami žáci. „Chceme dopřát dětem všude na světě školu,“ vysvětluje jejich motivaci např. Kristina Koutná z třídy G1.A a její spolužačka Tereza Ježková ji doplňuje: „Chceme podpořit lidi, kteří nemají možnost pomoct si sami, a taky si myslíme, že dětství je nejdůležitější část života, nechceme, aby ho někde děti protrpěly, a jdeme do toho taky proto, aby lidi dostávali za práci tolik, kolik si zaslouží.“

SŠ Kostka je soukromá střední škola, která funguje od r. 1991. Součástí výuky všech oborů jsou témata rovných příležitostí, odpovědného obchodního partnerství, šetrného přístupu k lidem a přírodě, podpory celosvětovému hnutí za spravedlivější ekonomické vztahy mezi zeměmi globálního Jihu a Severu. Studenti se aktivně účastní mnoha akcí, popř. sami iniciují aktivity seznamující veřejnost s těmito tématy, sami o nich diskutují. Na škole i během akcí pro veřejnost se podporuje i prodej fairtradových produktů, zejména kávy.

Škola se aktivně zapojuje do činnosti Faitradového města Vsetín. Spolupracuje také s LÍSKOU, z. s. a dalšími Fairtradovými školami na území města. Mezi hlavní podpořené akce na podporu fair trade patří Vsetínský týden pro fair trade (ve spolupráci s Lískou), Férová snídaně (ve spolupráci s Lískou), organizace předvánoční kampaně za férovou čokoládu a kakao (s oslovením rodičů a seznámením celé školy s tématem fair trade), happening banánovník k pracovním podmínkám na plantážích nebo kampaň Stop palmovému oleji včetně práce s aplikací k rozpoznávání jeho přítomnosti v potravinách. Každý rok se také škola přidává do organizace Výstavy na stromech k pracovním podmínkám, v roce 2018 ji pořádala v zámeckém parku, výstavou prošlo přes 500 účastníků.

DALŠÍ INFORMACE:

Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z tzv. rozvojových zemí odpovídající odměnu za jejich práci. Pěstitelé a řemeslníci v rámci fair trade dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv, šetrnost k životnímu prostředí nebo vyplácení fairtradového příplatku, který je investován do projektů místního rozvoje. Fairtrade celosvětově podporuje 1,6 milionu drobných farmářů a pracovníků ve 125 zemích světa. Fairtradový výrobek lze poznat podle označení ochrannou známkou FAIRTRADE® na obalu.

Fairtradová města je mezinárodní iniciativa, jejímž cílem je osvěta v oblasti fair trade a podpora prodeje fairtradových produktů v daném místě. Ve světě běží od roku 2001 a v současnosti se k ní hlásí více než 1 700 měst ve 24 zemích včetně metropolí jako je Paříž, Londýn, Brusel, Řím či Madrid. V České republice odstartovala v roce 2011. Kampaň koordinuje organizace Fairtrade Česko a Slovensko. www.fairtradovamesta.cz

Fairtrade Česko a Slovensko zastupuje Fairtrade International v České republice a na Slovensku. Mezi hlavní oblasti činnosti patří rozvoj trhu a podpora prodeje fairtradových výrobků v České republice a na Slovensku, zvyšování informovanosti a zapojování spotřebitelů a odborné veřejnosti do podpory fair trade, monitoring používání známky FAIRTRADE® v ČR a na Slovensku a dohled nad dodržováním stanovených pravidel pro její použití. Důležitou součástí je také marketingová podpora produktů označených známkou FAIRTRADE®, zastupování českého a slovenského fairtradového hnutí v zahraničí a další činnosti, které jsou v souladu s cíli a posláním Fairtrade ČS. www.fairtrade-cesko.cz

Odkaz na akci: