ÚvodKostka školaAktualityKostka školaBeseda na téma surdopedie

G6.A v Praze 2018
Třídní tabla 2008_09
Lyžařský Kurz 2009/2010
Nultý ročník - II. setkání
Třídní tabla 2016_2017
Mikulášský turnaj
2020-01-05 Lyžák 1. týden G4.A+L2.A
Soutěž v plavání

Beseda na téma surdopedie

15.12.2021

Dne 6.12.2021 se studenti lycea, napříč všemi ročníky, měli možnost setkat s naší úspěšnou absolventkou, Radkou Mrlinovou, dnes studující na MUNI (Masarykova univerzita v Brně). Radka za nimi přijela s workshopem na téma surdopedie a její problematika. Jde o téma, kterým se zabývá v rámci své bakalářské práce. A naše lyceány zaujala.

Surdopedii řadíme do speciální pedagogiky (v rámci systému pedagogických disciplín) a jde o obor, který se z pedagogického hlediska zabývá dorovnáním podmínek pro vzdělávání osob se sluchovými vadami, včetně hluchoty.

Naši studenti se dozvěděli kdy a jak mohou vady sluchu vznikat a jak jsou ve škole kompenzovány. Hovořilo se také o znakové řeči o odezírání i o kompenzačních pomůckách. Radka Mrlinová neopomněla ani apel na prevenci před ztrátami sluchu až ohluchnutím u původně zdravých jedinců, jako je minimalizovat pobyt v hlučném prostředí, dbát na správnou hygienu sluchových ústrojí, nepodceňovat nachlazení, rýmy ani záněty, chránit hlavu před úrazem.

Jsme rádi, když se naši absolventi vracejí k nám do školy, šíří naše dobré jméno a s respektem hovoří o svém vzdělávání u nás. O to víc nás těší, když jsou na vysokých školách úspěšní a dokázali se tak významně profilovat v oboru, který pomáhá potřebným. Za setkání Radce Mrlinové děkujeme, současní studenti jistě její přínos ke svému vzdělávání ocení (zejména maturanti v okruhu speciální pedagogika).

Beseda na téma surdopedie