ÚvodKostka školaAktualityKostka školaBanány v zámeckém parku

Výtvarné práce M2.A - Empírové odívání
Paměťová olympiáda
Dostavba mateřské školy a první dny po otevření
Lyžák M2.A+G4.A+L3.A_TV 13-18. 1. 2019
1. Nultý ročník - ostatní
2021-12-06 Mikulášský turnaj - volejbal
Nultý ročník - 1. setkání
Výtvarné práce M2.A - Skřítci

Banány v zámeckém parku

10.10.2017

Studenti Střední školy Kostka instalovali v sobotu 7. října 2017 odpoledne, na stromy v zámeckém parku, ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko, výstavu s názvem: Příběh banánu.

Tato akce, kdy v parcích na více než sedmdesáti místech České republiky probíhají výstavy v plenéru, se koná u příležitosti Týdne důstojné práce, v rámci kterého chtějí organizátoři upozornit na ožehavá témata naší každodenní spotřeby, tedy na věci a situace, které můžeme ovlivnit i my, i když se zdánlivě týkají obyvatel velmi vzdálených zemí. Zejména pak na nedůstojné pracovní podmínky, letos například na banánových plantážích.

Výstavu studentům Střední školy Kostka poskytla organizace: Na Zemi a jedná se už o třetí ročník výstav na stromech. Každý rok se téma a zaměření výstavy, a s ní spojeného happeningu, mění. V roce 2015 byla hlavním tématem káva s výstavou Plné ruce práce,  zapojilo se 48 míst v ČR, v roce 2016 byly tématem koželužny a výroba obuvi s výstavou Poznej své boty, zapojilo se už 70 parků, a to včetně toho našeho, vsetínského, u zámku. Na této výstavě se podíleli i dnešní studenti Střední školy Kostka.

Letos jsme tedy otevřeli v zámeckém parku před Muzeem regionu Valašsko ve Vsetíně společně příběh banánu, nebo spíš lidí, kteří je pro nás, relativně bohaté Evropany pěstují ve Střední a Jižní Americe či Africe. Mzdy pracovníků na plantážích jsou velmi nízké a často nepokrývají ani základní životní potřeby, tak musí pracovat celá rodina včetně dětí. Většina banánů vyroste na velkých plantážích, kde se používají v Evropě už zakázané chemické látky a pracovníci jsou jim tu denně vystaveni. Rodí se jim pak děti s vrozenými vadami a oni sami také podléhají nemocem. I to je jejich cena za banány vypěstované pro nás.

Chcete-li se dozvědět více, udělejte si příjemnou procházku do parku před zámkem Vsetín. Pokud bude přijatelné počasí, a výstava nezmokne, zůstane tu do 14. října 2017, kdy končí Týden důstojné práce.

Fotografie: http://sychrov2.rajce.idnes.cz/Vystava_Na_stromech_2017/

Jaroslava Ševčíková